Tim O'Reilly o budoucnosti knih

Internetové podnikatele dělím do dvou skupin:

 1. Jedni vybudují něco veskrze internetového, co dříve nemělo obdobu nebo tomu internet poskytuje lepší podmínky — vyhledavač, sociální síť, aukční server apod.
 2. Druzí uchopí tradiční obor, a byť se zprvu zdá, že mu nová doba moc nepřeje, dokonale ho internetovému prostředí přizpůsobí.

Ty druhé mám raději, protože musí překonávat nespočet překážek skutečného života a tím mne víc inspirují. Jedním z nich je i Tim O’Reilly, kterého včera zpovídal Jon Bruner ve svém blogu při magazínu Forbes.

Pro lenochy vybírám pár myšlenek:

 • Příští generace nakladatelů vzejde z úspěšných autorů vydávajících e-booky vlastním nákladem, kteří začnou nabízet své služby dalším autorům.
 • Když přemýšlíme o našem byznysu, neříkáme, že jsem nakladatelé nebo organizátoři konferencí. Jsme společnost, která pomáhá změnit svět tím, že šíří znalosti inovátorů. Jsme tu od toho, abychom evangelizovali kousek budoucnosti.
 • Máme radost, když lidé, kteří si to nemohou dovolit, za naše knihy nezaplatí a podniknou s těmi informacemi něco užitečného.
 • Jestliže je 10 tisíc lidí ochotno knihu upirátit, pak je velmi vysoký počet ochotný za ni zaplatit.

Raději si ale přečtěte celý rozhovor: Tim O’Reilly on Piracy, Tinkering, and the Future of the Book. A pokud vás problematika elektronických knih zajímá, koukněte i na mé nedávné Poznámky k diskusi o elektronických knihách a podělte se o svůj názor v komentářích.

, 26. 03. 2011 13:26, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Snažíme se vydávat původní české e-knihy a nabízet je zdarma. Na největší problém jsme zatím překvapivě narazili právě u prodejců (distributorů) e-knih: řada z nich (většina) prostě nemá zájem do nabídky knihu zařadit, protože je zdarma a nic z toho prý nemají… Opravdu zvláštní logika.

  bozo · 4839 days ago · #

 2. Elektronické knihy jsou fajn. Obejdete se bez vydavatele a za odpoledne je hotovo.

  pek · 4838 days ago · #

 3. Tiez si myslim, ze tak ako na uspesny predaj hudby musel vzniknut iTunes Store, tak aj na knihy sa nakoniec presadia miesto terajsich papierovych vydavatelov INE a NOVE vydavatelstva, ktore budu schopne uzatvarat s autormi, prekladatelmi zmluvy. Jedine, coho sa bojim by mohla byt exkluzivita papierovych vydavatelstiev k dielam. Tym to spolahlivo zablokuju.

  #2: ak mas pekne napisany text a uz je napisany a nemusis riesit zmluvne vztah s autorom.

  rony · 4838 days ago · #

 4. Zdravim, nejlepší je rozhodně poslední myšlenka a osobně mám e-books taky rád, ale právě kvůli tomu, co napsal bozo, nebo jak to teď schytal Google od Federálního soudu USA si nemyslím, že by byla jejich budoucnost a snaha o nějakou e-knihovnu zas tak reálná.

  Honza Němec · 4824 days ago · #

Commenting is closed for this article.