Interaktivní copywriting

Dobrý řemeslník respektuje materiál, se kterým pracuje. Dobrý copywriter respektuje médium, pro které je text určen — inzerát v novinách, prospekt, televizní reklamu, web. A právě web je ze všech médií nejinteraktivnější. Je škoda, když jeho možnosti nevyužijete naplno.

Moc hezky se to povedlo Jirkovi Koutnému na webu jeho systému Collabim, konkrétně na stránce Kolik času s Collabimem ušetříte.

Collabim - Kolik času ušetříte

Všimněte si, že Jirkovo řešení není jen samoúčelná hračka. Chytře přidává interaktivitu k jinak tradičním prvkům dobrého textu:

 1. Text má výrazný titulek s příslibem jasného přínosu pro zákazníka. V odkazech na stránku se navíc používá jeho akčnější varianta: Spočítejte si, kolik práce vám Collabim ušetří”.
 2. Interaktivní kalkulačka neukazuje jenom hlavní slibovaný přínos (úsporu), ale též nenápadně uvádí důležité funkce systému — zjišťování pozic ve vyhledavačích, správu zpětných odkazů atd.
 3. Přesná čísla zvyšují věrohodnost tvrzení.
 4. Podrobnější vysvětlení pro vážné zájemce je schované v bublinách pod otazníky a nesnižuje tak celkovou přehlednost sdělení.
 5. Text končí zřetelnými výzvami k akci uspořádanými podle priorit do dvou úrovní — vyzkoušejte a/nebo sledujte Collabim na Facebooku či Twitteru.

Nevím, zda Jirka četl knížku Web Copy That Sells, ale myslím, že by ho Maria Veloso pochválila. V knize totiž věnuje interaktivitě webového textu dost prostoru a popisuje své dobré zkušenosti i s formuláři, které dokonce ani nic nedělají, jen lépe vtahují čtenáře do děje tím, že na ně jde klikat. Takový pseudointeraktivní formulář může vypadat třeba takto:


<reklama>Další příklady interaktivity webového textu poznáte na mém školení psaní pro web začátkem října v Praze.</reklama>

, 17. 08. 2010 12:56, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Díky za zmínku, Marku. Počítadlo je na první pohled velice jednoduché, ale vymyslet ho a doladit k dokonalosti je záležitost mnoha iterací a pokusů/omylů :)

  Přínos nástroje (např. nárůst konverzního poměru) lze bohužel dle mých zkušeností jen velmi špatně změřit, protože na webu dělám úprav více.

  Jiří Koutný · 3856 days ago · #

 2. Za vyzdvižení IMHO stojí také velice chytře podaná závěrečná informace, kde je kromě odpovědi na otázku “Kolik času s Collabimem ušetříte?” podána navíc i odpověď na nepoloženou otázku “Kolik mě to bude stát?”. Přestože položena nebyla, jistě téměř všechny zajímá a zájemce ji nemusí hledat jinde. Obchodně důmyslné je také to, že tu cenu vidí ve vztahu k uspořenému času. Mě při tom pohledu automaticky napadne “21h za 450 Kč? To jde…” A to je určitě dobrý efekt těchto dvou krátkých větiček.

  Ladislav Klimek · 3855 days ago · #

 3. Jirko, zkoušel jsi porovnávat konverzní poměř uživatelů, kteří si spočetli, kolik můžou ušetřit, s konverzním poměrem kalkulačkou nedotčených?

  To by ti mohlo ukázat její přínos.

  Michal Pařízek · 3855 days ago · #

 4. Opravdu paráda, Jirko :-)

  Martin Snížek · 3855 days ago · #

Commenting is closed for this article.