Existují účinné SEO triky? Ano, zde je příklad.

V předešlém článku jsem předvedl, že SEO je docela obtížná práce, bez které někdy dobrý web neuděláte. Existují ale i postupy, kterými získáte více muziky za méně práce. Říká se jim triky a jeden takový vám teď ukážu.

Nejprve obecně, co rozumím tajným SEO trikem:

 • Trik je chytrá zkratka, podvůdek, ochcávka. Dosáhnete jím cosi snáze, rychleji nebo lépe než ti, kdo trik nepoužijí.
 • SEO trik vám pomůže splnit nějaký cíl v SEO.
 • Tajný trik není moc známý. Ten, který vám prozradím, možná napadl jen pár desítek či stovek lidí na světě. Tím, že ho zde popíšu, samozřejmě přestane být tajný, i když češtinu by asi šlo v globálním měřítku považovat za tajný jazyk.

Triky mohou být neetické. Některými podvádíte jen osud, ale jinými podvádíte lidi nebo vyhledavače. Dnešní příklad je na hraně. Nepodvedete jím nikoho, ale trochu uškodíte tomu, kdo vám dosud pomáhal. Život je svině.

A teď už slibovaný příklad

Jestliže vám z nějakého externího zpětného odkazu dlouhodobě chodí dost návštěv, často je to tím, že lidé najdou onu cizí odkazující stránku ve vyhledavači. Informace na ní jim však nestačí, a proto někteří pokračují k vám. Kdyby místo oné odkazující stránky našli rovnou tu vaší, přišlo by vám návštěv o dost víc.

Proč lidé nenajdou vaší stránku, když obsahuje informaci, kterou hledají? Nejspíš proto, že onu informaci hledají slovy, která na své stránce nepoužíváte. A v tom je ten trik — odkazující stránka vám pomůže odhalit správná slova.

Celý postup vypadá takto:

 1. V Google Analytics zvolte delší období (já používám tři měsíce) a otevřete si report Refrreing Sites. V něm vyberte konkrétní stránku, která vám stabilně dodává slušnou návštěvnost.
 2. Na odkazující stránku se podívejte a posuďte, zda zapadá do vzorce popsaného výše.
 3. Pokud zapadá, odhadněte, na jaké dotazy se nejčastěji najde. To je nejtěžší část vyžadující trochu zkušeností a vhodné nástroje (keyword tool apod.).
 4. Z dotazů vyberte ty, na které nejde nalézt vaše stránka, a chybějící slova či fráze do své stránky vhodně zakomponujte.
 5. Nakonec už jen sledujte, jak velkého efektu jste dosáhli. Slušný výsledek např. je, když vám návštěvy z odkazující stránky klesnou na polovinu, ale zároveň stoupne návštěvnost z vyhledavače o čtyřnásobek původního počtu.

Všimněte si, že jde vlastně o link building naruby. V link buildingu se nejvíc cení zpětné odkazy ze stránek dobře umístěných na ty samé dotazy, na které chcete uspět vy. Popsaným trikem to tedy otočíte, protože dodatečně optimalizujete na slova cizí stránky, která už na vás odkazuje.

, 23. 07. 2010 12:00, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Dělám neustále… X variací na to, co můžete vyvodit ze silných referring sites a keywords. Komunikace s fanoušky, upřesnění něčeho v diskusi, nápad na celou novou formu linkbuildingu, kontaktování majitele webu…

  Změny na vlastním webu na základě těchto informací = občas je v tom hodně hypotetizování a chce to značný “čuch”.

  Z většiny analýz vyhodnotím vždy jedinou věc: psát zajímavě a kvalitně, protože na to lidi odkazují, o tom diskutují.

  Noira · 3712 days ago · #

 2. Vámi zmíněné pochycení zdrojů návštěvnosti a doplňování long-tail výrazů je určitě jedna z nejpříjemnějších a nejmín bolestivých částí optimalizace. Taková třešnička na dortu.

  Bohužel jeho úspěšnost je úměrná ze silou daného webu. Takže především na Seznamu tenhle long tail malé firemní prezentaci vyberou katalogy a podobné pochybné weby a člověk se opět vrací k nekonečnému linkbuildingu. U silnějších webů má však tento způsob optimalizace opravdu až neuvěřitelný efekt.

  — Rider · 3712 days ago · #

 3. Tak tahle rada se ti Marku moc povedla. Hned to jdu vyzkoušet :-)

  Michal Vitásek · 3712 days ago · #

 4. Jednoduché, až mě to nenapadlo :-) Díky opravdu dobrý trik !

  — Don · 3698 days ago · #

 5. Jsem zvědav jestli to funguje. Každopádně vyřazení “prostředníka” je třeba z pohledu reklamy na vlastních stránkách klíčové.

  Marthy · 3690 days ago · #

 6. Například taková Wikipedie se ale předhání poměrně těžko.

  AZ · 3688 days ago · #

Commenting is closed for this article.