Jsou vaše stránky Facebook-friendly?

Facebook se stává čím dál významnějším zdrojem návštěvnosti. Odkazy na vaše stránky se v něm mohou šířit i v případě, že pro to sami aktivně nic neděláte. Raději si ale ověřte, zda máte stránky dostatečně Facebook-friendly.

Jestliže uživatel vloží do svého profilu odkaz, Facebook vygeneruje náhled, který se skládá z titulku, obrázku a shrnutí. Někdy je náhled odkazu výstižný a láká ke kliknutí, jindy je ovšem naprosto nesmyslný. Před vložením jde sice titulek a shrnutí přepsat nebo vybrat jiný obrázek, ale skoro nikdo to nedělá. Webmasteři by si proto měli sami ohlídat, aby jejich odkazy vypadaly na Facebooku co nejlépe.

Facebook sám doporučuje použít v sekci <head> textového HTML dokumentu tato metadata:

<meta name="title" content="Titulek stránky" />
<meta name="description" content="Shrnutí stránky." />
<link rel="image_src" href="URL obrázku" />

Meta title je ovšem v praxi zbytečný, protože pokud ho dokument neobsahuje, použije se obsah prvku <title>. Problém může vzniknout, chybí-li meta description. Pak Facebook vybere do shrnutí první text, který je značkou <p> vyznačený jako odstavec a není příliš krátký. Jestliže chybí link rel=“image_src”, nabídnou se uživateli ze stránky všechny obrázky větší než 49×49 pixelů (v pořadí dle velikosti).

Speciální metatagy pro video, audio a jiný multimediální obsah najdete v oficiálním doporučení, náhled textových stránek podrobněji rozebírá Gregg Hilferding v článku Optimizing for Facebook Share Preview. Ten mj. uvádí, že titulek může mít maximálně 100 a shrnutí maximálně 270 znaků.

Chcete-li si mechanismus v praxi vyzkoušet, pošlete tento článek na Facebook :-)

<reklama> Zajímá Vás marketingové využití Facebooku? Podívejte se na Markovo školení internetového marketingu. </reklama>

, 4. 09. 2009 16:01, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Za image_src děkuji, to jsem nevěděl a půjdu ho využít.

  Tonda · 3572 days ago · #

 2. Uživatel Facebooku na ten odkaz ale klikne tak jak tak, ne? Možná že nekonkrétnost odkazu ještě podpoří jeho zvědavost.

  Michal Zimmermann · 3572 days ago · #

 3. 2: len ten nesmierne sa nudiaci. Nepopisane odkazy su ako paraziti :-)

  rony · 3572 days ago · #

 4. Ten image_src je opravdu hodně dobrý. Ne proto, aby byl odkaz na fcb zajímavější, ale proto, aby tam fcb nevygeneroval nějaký obrázek, který s obsahem odkazované stránky nijak nesouvisí.
  Ještě musím domyslet praktické fungování, tak, aby v případě, že je v článku ilustrativní obrázek, se ten použil do image_src.

  MartiN · 3572 days ago · #

 5. prakticky by ale bol lepsi nie meta tag ale konkretny parameter priamo v obrazku, ten sa podla mna generuje lepsie v roznych CMS.

  rony · 3572 days ago · #

 6. Děkuji, velmi užitečné.
  Něco podobného jsem zrovna nedávno řešil stylem pokus-chyba :)

  Lukáš Jirovský · 3572 days ago · #

 7. no zkusmo jsem to zkusil a nechápu, kde je problém tady – stránka má TITLE

  vkládáný odkaz

  (bunda Křivák)

  a přesto se název vloží do FB jenom jako “www.metalshop.cz”

  já na to nepřišel, ale třeba to pomůže k aktualizaci návodu:)

  Adam K · 3568 days ago · #

 8. [7] Zvláštní. Zkoušel jsem, ale také jsem na nic nepřišel. Asi se na tom titulku Facebooku něco nelíbí, nebo ho nedokáže v kódu najít.

  Marek Prokop · 3568 days ago · #

Commenting is closed for this article.