Není váš dlouhý ocas příliš krátký?

Pokud se věnujete optimalizaci pro vyhledavače, jistě znáte princip dlouhého ocasu (long tail) a umíte ho při práci s klíčovými slovy využívat. Možná ale nevíte, jak v konkrétním případě odhadnout potenciál dlouhého ocasu a jak si ověřit, že ho využíváte dostatečně. Ukážu vám jednoduchý postup s přijatelnou mírou nepřesnosti.

Za příklad mi poslouží můj knol o Twitteru a hledání slova Twitter na Seznamu. Od června do srpna 2009 osciloval knol mezi první a třetí pozicí, což by leckoho vedlo k úsudku, že je optimalizován vcelku dobře. Jenže on nejspíš není.

Jak jsem na to přišel? Nejprve jsem se podíval na statistiku hledanosti slova Twitter, kterou Seznam odkazuje pod výsledky hledání, a z té jsem vyčetl dvě důležitá čísla:

 • V rozšířené shodě (dotazy obsahující slovo “twitter”) činí průměrná týdenní hledanost 2 619.
 • V přesné shodě (dotazy pouze “twitter”) činí průměrná týdenní hledanost 1 119.

Vy už možná vidíte jiná čísla, ale absolutní hodnoty nejsou podstatné. Jde o jejich poměr. Z celkem 2 619 hledání dotazů obsahujících slovo “twitter” připadlo na jednoslovný dotaz 1 119 hledání. To znamená, že 57 procent dotazů obsahujících slovo “twitter” je víceslovných.

Jakmile jsem si tento poměr spočítal, otevřel jsem Google Analytics a nalistoval report Traffic Sources —> Search Engines —> Seznam. Ten jsem navíc vyfiltroval jen na dotazy obsahující klíčové slovo “twitter”. Výsledek ukazuje následující obrázek:

Návštěvy z dotazů obsahujících slovo

Jak vidíte, ze sta procent návštěv, které přišly ze Seznamu přes dotazy obsahujících “twitter”, jich plných 92,36 procent použilo jednoslovný dotaz a jen necelých 8 procent dotaz víceslovný. Utekla mi tedy většina dlouhého ocasu a s ním i cca. polovina možných návštěv. To za úspěšnou optimalizaci považovat nelze.

Na závěr ještě pár poznámek ke způsobu použití a přesnosti popsané metody:

 • Metoda jde použít na jednotlivé stránky (jako v tomto příkladu) i celé weby. Smysl má ovšem jen tehdy, pokud chcete svým obsahem kompletně obsáhnout téma vymezené všemi významy jednoho slova či sousloví.
 • Přesnost metody by se o něco zvýšila, pokud bychom ze statistiky Seznamu eliminovali jednoznačně navigační dotazy (“www.twitter.com” apod.).
 • Metoda je obtížně použitelná pro víceznačná slova či fráze.
 • Nejpřesnější výsledky získáte, pokud místo statistiky hledanosti Seznamu použijete vlastní statistiku dobře nastavené PPC kampaně (AdWords nebo Sklik).
, 31. 08. 2009 13:48, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. zajímavá metoda měření účinnosti long tail. Díky za ní

  — kelen · 3360 days ago · #

 2. Myslím, že u viacslovných výrazov je ľahšie určiť (napríklad metaanalýzov), ktoré z nich sú “konverzné” a ktoré “len na čumendu”, takže aj tých 8%, ak by to bolo 100% z tých konverzných, by bolo fajn ;-)

  Piki · 3360 days ago · #

 3. zaujimavy analyticky pohlad na long tail

  Tom@S · 3360 days ago · #

 4. Ľudí pri vyhľadávaní napadajú rôzne krkolomné frázy a občiahnuť väčšinu z nich je prakticky nemožné. Pravdepodobne pri vyhľadávaní často krát nehrajú informácie o twitteri prvé husle. To platí napr. vtedy, ak sa objavia dve vyhľadávanejšie slová pohromade (“twitter o seo” a pod.).
  8% z long tail bude pravdepodobne naozaj málo, no získať z nich nad 50% bude asi veľmi ťažké, možno až nereálne.

  Ján Januška · 3360 days ago · #

 5. Nepřijde mi, že můžeš tak snadno zhodnotit, že má Tvůj knol “short” tail. Když jsem se podíval na Seznamu na další hledané výrazy, nic moc srozumitelného nevypadlo:

  com twitter 118 65
  twitter www 45 0
  com twitter www 38 30
  cz twitter 29 22
  miley twitter 13 2
  cyrus miley twitter 6 5
  cz twitter www 5 5
  cesky twitter 5 5
  com cyrus miley twitter 4 4
  com http twitter 2 0

  Na tyhle (nejhledanější) výrazy bys chtěl ulovit návštěvníky?

  — Jorge · 3360 days ago · #

 6. Myslím že síla Long Tailu není v nejvíce hledaných frázích (a to platí obzvlášť pro tento případ, viz.[5]), ale právě v těch několika stovkách frází, které jsou hledány pouze v jednotkách.

  Radek Hojgr · 3359 days ago · #

 7. Můj ocas je prý tak akorát.

  (vaši nahrávku v titulku nešlo odmítnout Marku :o)

  Osobně vidím nepřesnost právě ze strany navigačních dotazů, které bývají v řadě případů významné. V Google Analytics je lze z přehledu vypustit snadno. V případě externích statistik přichází na řadu „expertní odhad“.

  Michal Janík · 3359 days ago · #

 8. Díky všem za komentáře.

  [2] Piki, v tomto případě nejde o konverze. Jedná se o informační stránku, která svůj cíl splní vždy, když uživatel najde informaci, kterou hledá.

  [4] Souhlasím. Ambice dosáhnout na 100 % long tailu by byly nereálné.

  [5] Ano, na některé z těch dotazů bych návštěvníky ulovit chtěl (či spíše měl). Jde opět o informační hodnotu knolu. Např. na dotaz [twitter.cz] Seznam nic užitečného nenajde. Na dotaz [twitter česky] taky ne. Na oba dotazy by přitom knol mohl podat kvalitní odpověď. Stejně tak by mohl hledajícím pomoci nalézt twittery nejpopulárnějších celebrit, které v Seznamu pravděpodobně také nenajdou.

  Zkrátka, ten knol je z pohledu informační hodnoty odfláknutý a neuspokojená poptávka ve vyhledavačích (zejména v Seznamu) to hezky ukazuje.

  Marek Prokop · 3359 days ago · #

 9. Řekl bych, že pro většinu dotazů z long-tailu nebude obecná stránka nijak užitečná. Když například hledám “Twitter Jakub Vrána”, tak rozhodně nechci přijít na Knol a optimalizovat stránku pro takovéto dotazy dost dobře ani nejde. Obraty jako “utekla mi cca. polovina možných návštěv” mi tedy nepřijdou na místě.

  Jakub Vrána · 3358 days ago · #

 10. [9] Jakube, na dotaz “Twitter Jakub Vrána” ti Seznam relevantní výsledek vrátí, protože tvůj Twitter je česky. Já psal samozřejmě o dotazech, na které Seznam nic nenajde. V takovém případě by bylo užitečné, kdyby uživatel našel v knolu alespoň relevantní odkaz.

  Marek Prokop · 3358 days ago · #

 11. Ale v tom dlouhém ocasu často může být hodně frází, na které optimalizat nechcete, protože nebudou relevatní tomu, co nabízíte nebo o čem váš web je – jak bylo trochu naznačeno v [5]. Zároveň, jak bylo zmíněno v [6], mohou tam být stovky frází, takže odhadnout, jaké procento z nich je nerelevantní může být přinejmenším hodně pracné.

  Proto mi posuzovat úspěšnost optimalizace na základě poměru “pokrytých” frází nepřijde úplně šťastné.

  — Luboš Plotěný · 3358 days ago · #

 12. [11] Luboši, máte samozřejmě pravdu, že v dlouhém ocasu je plno nerelevantních dotazů. Ty jsou ale schované i v hlavě, tj. v jednoslovném dotazu [twitter]. Lidé ho hledají s mnoha různými cíli, z nichž mnohé jsou jsou pro mou stránku nerelevantní. Proto píšu, že nejde o absolutní čísla, ale o poměr.

  Marek Prokop · 3358 days ago · #

Commenting is closed for this article.