Abecední Seznam.cz

Seznam.cz se pustil do odvážného experimentu se svým katalogem. První úroveň rubrik v něm již není řazena tematicky nýbrž abecedně. Abeceda však prochází jako červená nit i dalšími úrovněmi.

Abych byl upřímný, o formulaci odvážný experiment jsem svedl tuhý vnitřní boj. Původně mne napadala zcela jiná sousloví. Ve skutečnosti totiž nic takového, jako abecedně řazený katalog neexistuje — byl by to protimluv. Z pohledu informační architektury tedy Seznam žádný nový katalog nevytvořil, nýbrž ten původní bez odpovídající náhrady zrušil.

Čím se liší abecední indexy a tematické katalogy

Tím samozřejmě nenaznačuji, že abecední indexy nemají na webu opodstatnění. Mají. Jenže zároveň mají zcela jinou funkci než portálové katalogy. Spolu s geografickým či chronologickým řazením patří do skupiny tzv. exaktních (přesných) organizačních schémat, a jak název napovídá, používají se tehdy, když uživatel přesně ví, co hledá (slovo, místo, časový údaj). Pro rozsáhlejší soubory informací je jejich vhodnou alternativou fulltextové vyhledávání.

Pro portálový katalog je naopak typické tematické uspořádání patřící do skupiny neurčitých (ambigous) organizačních schémat. Narozdíl od indexu ho ocení uživatelé, kteří nevědí přesně, co hledají, nebo neumějí hledanou informaci jednoznačně pojmenovat. Typické je, že tito uživatelé zpravidla nejsou schopni úspěšně použít ani fulltextové hledání, a to tedy není adekvátní alternativou tematické navigace.

Proč je abecední index pro portál nevhodný

Tím se dostávám k tomu, proč je dominantní abecední řazení na Seznamu poněkud nešťastné. Seznam v důsledku přestal uživatelům nabízet dvě funkčně rozdílné, navzájem se doplňující metody vyhledávání (fulltext a katalog) a nahradil je dvěma metodami aleternativními, s prakticky stejným účelem (fulltext a index).

Navíc možná nedocenil určitá rizika snížené přístupnosti, která abecední indexy na webu obecně představují. Abecední řazení je totiž obtížněji použitelné pro děti (asi do 10 let), cizince a dyslektiky.

Třeba má Seznam pravdu

Ve skutečnosti ovšem netvrdím, že je nové uspořádání katalogu Seznamu určitě špatné. Teoreticky je, ale život je mnohem pestřejší než teorie. Možná se Seznam k nové podobě katalogu dopracoval pečlivými analýzami a neméně pečlivými testy. Rozpor s teorií i převažující praxí jiných portálů je sice poněkud zarážející, ale což, třeba nás Seznam překvapí.

Souvislosti jinde

, 1. 02. 2005 15:09, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Z pohledu informační architektury tedy Seznam žádný nový katalog nevytvořil, nýbrž ten původní bez odpovídající náhrady zrušil.

  >> Myslím, že se mýlíte, když jsem si to proklikal, zjistil jsem, že katalog v podobě stromové struktury zůstal a na něm vyrostla ta abaceda. Nejde tedy o zrušení, ale doplnění tímto novým navigačním prvkem – abecedním rejstříkem.

  >> Nejsem si jistý, jesti vaše úvaha není příliž teoretická, vyčkejme na data, která Seznam jistě bude mít a na vyhodnocení.

  Mně je tento krok každopádně sympatický, když před cca 2 lety Seznam zavedl jejich zápisy firem, Centrum a postupně i Atlas na to taky přešli … Takže uvidíme …

  — Pavel · 6320 days ago · #

 2. [1] Ano, Pavle, to zrušení katalogu je samozřejmě spíše nadsázka. Je mi jasné, že ve skutečnosti má katalog nadále tematickou hierarchii. V rámci titulky a první úrovně katalogu ovšem platí, co jsem napsal.

  Byl bych moc rád, kdybychom mohli po čase konstatovat, že mé úvahy byly jen teoretické a praxe ukázala něco jiného. Jenže se bojím, že se od Seznamu žádné výsledky z praxe nedozvíme.

  Jedinou informací o kvalitě katalogu Seznamu tedy bude to, jak brzy ho opět předělají. Ta minulá verze jim vydržela rok a půl, což naznačuje, že musela být opravdu katastrofální (i když se průběžně hodně vylepšovala).

  Marek Prokop · 6320 days ago · #

 3. Většina sekcí, které byly na titulu před změnou, je domnívám, se na titulu nadále, ale mohu se mýlit.

  Pokud bychom uvažovali o kvalitě katalogu v tomto duchu, jak píšete – předělají ho v situaci, kdy není kvalitní – tak to by nyní na nekvalitu moc nevypadlo.

  Je to spíše doplnění, než předělání. Myslím, že se mluvilo asi půl roku zpátky o novém stromu sekcí a pokud jsem si to dobře prošel je stále starý strom.

  — Pavel · 6320 days ago · #

 4. > a pokud jsem si to dobře prošel
  > je stále starý strom.

  ne, Pavle, je to nový strom. Dříve byly katalogy ve skutečnosti dva, oddělené na firemní a nefiremní. Nyní je to opět spojené, jako to bylo už dříve až do května 2002.

  Tehdejší ideou rozdělení katalogu byla myšlenka, že uživatel už od začátku ví, co hledá. Jestli hledá firmu nebo stránku. Tato myšlenka nebyla řádně otestována a časem se ukázala býti myšlenkou (slušně řečeno) poněkud hovězí. Uživatelé většinou nevědí, co vlastně hledají. A pokud to vědí, tak stejně neproklikávají katalog.

  Takže to dopadlo tak, že se prakticky ihned po spuštění rozděleného stromu začala připravovat verze dnešní. Nyní má ovšem katalog opět zcela novou strukturu.

  Souhlasím s Markem v tom, že ta abeceda je experiment. Další testování provozem. Podle mého názoru v tomto případě ale není co zkazit. Abecední navigace je totiž pouze doplňková, vůbec to na ní nestojí. Možná někomu pomůže. Můj odhad je, že abeceda časem opět jaksi nenápadně zmizí.

  Yuhů · 6320 days ago · #

 5. Yuhů – mýlíš se není to nový strom v tom smyslu, že by se předělala hierarchie stromu, nebo se něco přesouvalo, v tomto smyslu je to stále starý strom

  nový je pouze v tom, že se dvě jeho části spojily v jeden celek

  ty si to můžeš nejlépe – pokud vím, někde jsi uváděl, že jsi v seznamu pracoval :-)

  — pavel · 6320 days ago · #

 6. ”... Jenže se bojím, že se od Seznamu žádné výsledky z praxe nedozvíme …”

  ale ze statistik přístupů na weby ano – chci říct, může se to projevit na změně poměru refererů např. čtyřky: seznam atlas centrum google

  Daniel Péder · 6320 days ago · #

 7. se stromem se nic nedelalo, strom ja stale stejny (porad je rozdeleny na komercni a nekomercni cast) jen z HP zmizely sekce prvni urovne a jsou tedka na HP katalogu a novy je tam pouze abecedni rejstrik sekci

  — seznamák · 6320 days ago · #

 8. Kopírovat, kopírovat, kopírovat.

  Doufám, že mě za to někdo nezabije, ale podívejte na Yahoo! nebo DMOZ. Proč se toho nedržet?! Ti to mají dávno otestované.

  Asi začneme dělat navigační menu v pravém dolním rohu…

  Robert Němec · 6320 days ago · #

 9. Zkuste si najít například slovo “Krkonoše”. Kliknete nejméně třikrát, aby jste zistili, že tam není. Podle mne je tento nový abecední seznam jen velmi těžko použitelný k jekémukoliv hledání, ať už víte co hledáte, nebo ne.

  Petr Lněnička · 6320 days ago · #

 10. to: robert nemec

  no jo, kopírovat, kopírovat, kopírovat

  ale někdo to taky musí vymýšlet a posouvat dál :-) a kdo jiný by to měl být než nejsilnější subjekt u nás na trhu

  — Pavel · 6320 days ago · #

 11. > Yuhů – mýlíš se není to nový
  > strom v tom smyslu, že by se
  > předělala hierarchie stromu,
  > nebo se něco přesouvalo,

  ale ono se přesouvalo,
  hierarchie je hodně předělaná

  > nový je pouze v tom, že se dvě > jeho části spojily v jeden celek

  to právě ne. Něco samozřejmě zůstalo stejné, ale mnoho sekcí zaniklo nebo bylo rozděleno, některé vznikly. Změnily se (dosti podstatně) symlinky, měnily se rodičovské sekce i míra zanoření.

  Yuhů · 6315 days ago · #

Commenting is closed for this article.