“Věková struktura uživatelů Facebooku řadí ČR po bok Egypta. I Rusko a Ukrajina jsou na tom lépe,” napsal jsem dnes na svůj Twitter (nevíte, co je Twitter?) a doplnil to odkazem na statistiku CheckFacebook.com. Část čtenářů to pochopila správně, část špatně a část vůbec, což není divu. Moc srozumitelný jsem nebyl a dlužím vám vysvětlení.
Ze sociodemografických dat CheckFacebook.com jsem si sestavil vlastní tabulku (viz též níže), ve které jsem si spočítal různá věková pásma, a pak jsem třídil a třídil. A při tom třídění mne zaujal podíl uživatelů nad 35 let. Když si setřídíte tabulku sestupně podle tohoto kritérie, zjistíte, že:
Je to náhoda, nebo nám Facebook a věkové složení jeho uživatelů napovídá, že s námi není něco v pořádku? Co si myslíte vy?
Mimochodem, je docela zajímavé, že žádné další věkové pásmo tak silnou podobnost s internetovou vyspělostí zemí nevykazuje.
« Praktická stylistika 1 - řešení | Nejnovější | Máte osobní předpoklady pro SEO? »
Commenting is closed for this article.
FB je jen jeden z mnoha komunitních webů, v ČR je zřejmě řada zavedenějších před lokalizací FB, čili tato korelace nemá valného významu. Projevuje se tu evidentně i faktor znalosti angličtiny, která je ve věkové kategorii výrazně nižší, většina FB aplikací totiž není lokalizovaných.
— Janek · 5782 days ago · #
A já jsem odpovídal “Lépe, pěkný pojem v této souvislosti :o)”. Ale řekl bych, že to u nás způsobuje několik faktorů, vesměs spojených s totalitou bývalou:
* Nízká znalost angličtiny.
* Nezájem něco řešit s PC.
* Není vubec čas to řešit/hrát se s tím (to vidím doma).
* Věty “Internet je pro vás mladé” nebo “Já tomu nerozumím, mě se nechce.” (prostě to předem vzdají)
* A samozřejmě skupinový efekt, “když nemají FB známí, tak proč já…” i když “já” nemusí splňovat ani jeden předchozí bod.
IMHO to jsou tyhle faktory, zkusme to poskládat :o)
— numero · 5782 days ago · #
Soudím, že vysvětlení je prostší. Česko je jednou z mála zemí, které měly před příchodem FB vlastní silné lokální komunitní weby, jmenovitě Lidé a Líbko. To ostatně zmiňují všechny průzkumy, které konstatují, že spolu s řadou asijských zemí je Česko jedním z mála států, kde nedominují globální komunitní sítě. Nárůst členů FB přišel jednak s lokalizací, jednak s tím, že čeští early-adopters ho začaly používat poměrně pozdě. Projděte si počty zmínek o FB na českém webu, v hojnější míře se objevují od počátku roku 2008. Zatímco mladá generace zatím stále preferuje Lidé/Líbko, ta starší prostě používá FB proto, že je pro ně “dospělejší”. S vyspělostí to tedy nemá co do činění, spíše s regionálními specifiky.
— Patrick Zandl · 5782 days ago · #
Patrick: Jenže podle těchto čísel to je opačně – na Facebooku jsou převážně hodně mladí, tedy ti, co by podle téhle teorie měli být ještě na Líbku. Ani to zpoždění není tak jednoznačné, to sice platilo před půl rokem, ale teď už jsme v celkovém počtu uživatelů poměrně vysoko, srovnatelně s Rakouskem, poměrově už před Slovenskem, Polskem, Německem a větší částí nezápadních zemí... Překvapivé.
— jilm · 5782 days ago · #
Proč bych měl využívat blbosti… Možná, že právě to, že jsme někde u konce zobrazuje, že mladí nejsou takoví primitivové, aby vyplňovali křížovky…
S prominutím nepoužívám žádnou komunitní službu a jsem v první kategorii
— Iban · 5782 days ago · #
Mimochodem já jsem si zase dělal tabulku poměru žen:mužům (téměř všude je o něco více žen, někde je to ale obrácené 3.:). Velmi hezky to odpovídalo indexu rovného postavení pohlaví, zajímavé, v čem se tyhle věci neprojeví. :-)
— jilm · 5782 days ago · #
Vezmeme-li v potaz vývoj těchto čísel v čase, řekl bych, že se dá výsledek interpretovat spíš jako zajímavý potenciál.
— Lukáš · 5782 days ago · #
numero: Ale Facebook už je z 99% v češtině. To, že aplikace nejsou v českém jazyce je problém vývojářů. Ale všechny hlavní features (skupiny, události, atp) jsou lokalizované. Krom toho, myslím (neověřeno), že na lbst a lide je poměr lidí 35+ podobný.
Iban: Smím se zeptat proč nepoužíváš žádnou komunitní službu? :) Z mého pohledu je důvodem proč NEbýt na Facebooku (lbst a lide je jen laciná náhražka – jen výstavka fotek a kamarádů) buď appriori odmítání těchto služeb z principu bez jasného důvodu nebo omezený okruh přátel, který nepoužívá FB z důvodu 1 :)
— Tomáš Fejfar · 5782 days ago · #
Patrik Zandl: Jo, na důvod s místníma social sites jsem zapoměl, ale na druhou stranu možnosti FB jsou podstatně rozsáhlejší a většina uživatelů se na něj dříve či pozděj přesune/už se přesunula. To už pak záleží na tom, jestli rychlost migrace viditelně závisí na věku.
Tomáš Fejfar: Jasně, ale ještě před půl rokem nebyl… a když tam jdeš a zjistíš, že je to v angličtině, které nerozumíš, tak už se tam zas nějakou dobu vracet nebudeš, než zjistíš, že je lokalizovaný, a to může nějakou chvíli trvat.
— numero · 5782 days ago · #
Nechápu, proč bych měl cpát svoje data někomu, kdo mi za ně neručí a ještě je zpeněží. Nechápu, proč bych měl na cizí službu cpát detailní informace o své osobě.
Ale asi jsem internetově zaostalý.
— Martin · 5782 days ago · #
Tady samozřejmě nejde jenom o FB, ale celkově o odmítavost a lenost většiny starší generace se něco nového učit. A co se děje s mozkem, který se netrénuje?
— Peta · 5782 days ago · #
to není lenost, tyhle sítě jsou dělané tak, aby je snad zvládl každý
spíš my staříci už nemáme takovou potřebu sdružování, a okud ano, už jsme na diskusních serverech, chatech, ICQ ... :-)
— SuE · 5782 days ago · #
spis ne, jen je nas trh o neco rychlejsi nez ostatni – to bys pak musel rict i o pouzivani G. vs Seznamu
— Honza · 5782 days ago · #
Sue:
Mluvil jsem spíše obecně, ne jen o FB. FB není tak důležitý, ale prostě taky ukazuje skutečnost, kterou jsem popsal výše.
— Peta · 5782 days ago · #
Já myslím, že to je svým způsobem i v české povaze, mám zkušenost, že lidé ve středním věku a často i mladí 25+ tvrdí, že “Facebook je jen marnění času, na to já čas nemám” nebo “Facebook je jen pro mladé, kteří nevědí co s časem”. Jsou to často lehce povrchní lidé, kteří chtějí být úspěšní, mají svou kariéru a předpokládájí: být dospělý a zodpovědný a úspěšný = nemít čas na kafrání na facebooku.
Druhá skupina lidí co nestojí o facebook není závislá na věku – to jsou ti, co ho odmítají z principu. Viz má kamarádka nedávno: “Mně se nelíbí ten název, já nechci být jednou z mnoha tváří v nějaké knížce”.
Ostatně já (21) si na facebooku připadám často taky stará, když vidím různé kvízy, různé příspěvky mladších kamarádů a komentáře u nich apod.
— AnickaP · 5782 days ago · #
Podle mě domácí (internetový) trh je především silně izolovaný, což má za následek jeho anomálnost oproti okolním zemím či srovnatelným trhům. Anomálnost je zřejmá už jen třeba z pozic Seznamu a Googlu u nás, která je zcela opačná než jinde ve světě.
Příčiny izolovanosti jsou pak zřejmé, protože se projevují i v jiných sférách: neznalost angličtiny, neschopnost spolupracovat a sdružovat se, připosranost/zaprděnost.
— Jan Horna · 5782 days ago · #
Přiznávám, že jsem povrchní a líný, protože už nemám čas na tahání kačera a plácání báboviček. Tuhle logiku asi není dobré v případě FB používat.
— Jiří Bureš · 5782 days ago · #
Ta čísla jsou sice trošku zmatená, ale jestli jsem to správně pochopil, tak ty se snažíš Marku z faktu, že Facebook využívají více mladší lidé do 35 let, vyvozovat něco o “internetové zaostalosti národa”? Něco tě kouslo, nebo jsi dostal zadarmo MBA? ;) Stejně dobře by se to dalo vysvětlovat třeba vyšší inteligencí a úrovní samostatného úsudku a menší manipulovatelností marketingem a sociálním inženýrstvím – jinými slovy čím jsme starší a rozumnější, tím méně se nám chce používat takové neužitečné blbosti jako Facebook (narozdíl od mazacích Američanů a Dánů). A co takhle korelaci s celkovou penetrací internetu, tu jsi si k tomu udělal? Tohle vypadá na vážného kandidáta na letošní Cenu Denisy Kera… ‹);o)
— pixy · 5782 days ago · #
myslím že odpověď [10] je typickým příkladem toho, co, jakoby mi četl z hlavy, napsal Jan Horna v odpovědi [16]
neschopnost spolupracovat a sdružovat se, připosranost/zaprděnost
a ještě bych to upřesnil a rozšířil o
závist:
“proč někomu dávat svoje data když on je pak zpeněží”
totální mediální nevyspělost [následky nedávné mediální masáže, konkrétně např. moje ex a pár známých]:
“...na facebooku není záruka, že nezneužije moje osobní data…”
— Dan Péder · 5782 days ago · #
Facebook nedokazuje nic. Obcas ho pouzivam, a netvrdim, ze nema i nejaka pozitiva, ale pro ty, co si mysli, ze ten kdo nepouziva Facebook je zaostaly nebo liny nebo nespolecensky, jediny vzkaz: Jste uplne vedle.
Myslite si, ze je vhodne, aby jedna korporace vlastnila soukrome informace 90% lidi? Ja ne. To ze si nekdo pridava “pratele” do Facebooku, jenom proto, aby mel vyssi pocet, ani dal komentovat nebudu…
— Domenista · 5782 days ago · #
...aha, díky pixy že ses mi připomněl, málem bych zapomněl na:
sklony k šikanování, diktátorství a přílišná upjatost – proti které, obávám se že bez šancí na úspěch, bojuje Honza Kraus svým pořadem “Uvolněte se prosím”
— Dan Péder · 5782 days ago · #
[18] pixy, já myslím, že tom, co Marek píše, skutečně něco je. Přijde mi hlavně velice nebezpečné paušalizovat svůj subjektivní negativní postoj vůči Facebooku a sociálnímu inženýrství, z toho pak dostáváte velice mylné závěry (viz. celý Váš komentář). Například většina uživatelů Facebooku už je dnes mimo “mazací” USA, navíc demograficky jde spíše o lidi se vzděláním a nadprůmerným příjmem. Troufal bych si říct, že těch 200+ milionů lidí po celém světě nelze označit za neinteligentní, bez samostatného úsudku a lehce zmanipulovatelné. Teď si mě asi nepřídáte mezi přátele na Facebooku, že? ;-)
[19] Dane, díky :)
— Jan Horna · 5782 days ago · #
[20] Používání Facebooku dokazuje prakticky jen to, že chcete jednodušej organizovat svůj život s kamarády :o) Nemusím tam cpát tuny osobních údajů, stačí abych mohl klikat na zůčastním se / nezůčastním se události a to je to užitečné, zbytek je vlastně navíc.
— numero · 5782 days ago · #
Přátelé, díky za všechny komentáře. Je to moc zajímavé čtení. Pište dál. Později se pokusím na vše souhrnně odpovědět, buď zde, nebo dalším článkem.
— Marek Prokop · 5782 days ago · #
[20] Ale samozřejmě, že velká část uživatelů to může mít jako druh zábavy (no dost možná i já), a to bude asi hlavně ten mladší proud.
Starší tam nemusí klikat na kdejakou aplikaci atp., prostě se jen podívají co dělají jejich kamoši, které dlouho neviděli, zkouknou fotky a konec. To by s populačním obsazením taky mohlo souviset. Ale proč by tohle pak bylo zrovna u nás tak speciální?
— numero · 5782 days ago · #
Další možné vystvětlení: podle mě by ta čísla bylo možné interpretovat například i tak, že v nižší věkové skupině je v současné době v Česku větší dynamika růstu. Tedy že nyní je zde facebookový boom a v tomto stádiu vývoje je největší růst ve věkové skupině do 24 let. Chtělo by to spíš porovnat data růstu v jednotlivých věkových skupinách přes nějaké časové období. Tím by se dala vysvětlit i korelace s žebříčky internetové vyspělosti – prostě v těch zemích nastoupil Facebook dřív a časem se stihl rozšířit i do vyšších věkových skupin. Je to jen další možná teorie.
— Karel Fučík · 5782 days ago · #
[22] Hehe, vtipné. Zatímco já několika protipříklady paušalizuju, tak původní ničím nepodložené trvzení je pravda svatosvatá jen proto že se nám líbí. Lidi, vy jste srandovní...
— pixy · 5782 days ago · #
[27] a částečně [18] Petře, v článku je 5 tvrzení: že jsem něco napsal na Twitter, pak ta tři v seznamu s odrážkami a nakonec poslední věta pod tabulkou. Se kterým z nich, prosím, polemizuješ? Já to nějak nedokážu poznat.
— Marek Prokop · 5782 days ago · #
Ještě jedno upřesnění případným dalším komentátorům. Nejde mi o to, proč Facebook používají mladí lidé více než starší. To se projevuje ve všech zemích a důvody mi připadají intuitivně jasné. Chtěl bych vědět, proč je u nás podíl starších uživatelů skoro pětkrát menší než třeba v Dánsku nebo cca. poloviční oproti Rakousku, které má jinak stejný celkový počet uživatelů FB, dost podobnou penetraci internetu a navíc velmi podobnou kulturu a národní mentalitu.
— Marek Prokop · 5782 days ago · #
[28] Vynechal jsi titulek a poslední odstavec. [29] Ano, je snad zajímavé zjišťovat, proč u nás zajímá Facebook více mladší než starší uživatele v jiném poměru než v jiných zemích. Ale přijde mi dost v nepořádku na základě toho předjímat nějaké negativní závěry, což ty těmi sugestivními otázkami děláš. Pokud to vůbec něco znamená, proč to musí nutně znamenat jen něco negativního? Proč zvažuješ jen možnost, že to je náhoda, nebo že s námi je něco v nepořádku? Že to třeba znamená něco pozitivního, apriori vylučuješ?
Mimochodem, všiml sis, že velmi podobná data jsou u ostatních slovanských států (odchylka je na úrovni statictické chyby)? Proč nás srovnáváš s Anglosasy, ale už ne s Poláky, Slováky, Ukrajinci nebo Rusy? To přece nemá (a nemůže mít) žádnou geografickou souvislost, jestli něco, tak je to otázka mentality. Spíš mi přijde zajímavé (nebo pikantní), že Lotyši a Estonci jsou na tom prakticky stejně jako Skandinávci, zatímco sousední Litevci jsou na úplné chvostu tabulky. Anebo: proč tam chybí Bělorusko?
— pixy · 5782 days ago · #
Obávám se, že se tady bavíme o analyzování čísel, kterým je možné jen velmi málo věřit. Lotyšsko má podle této stránky 240 registrovaných uživatelů na FB, Estonsko 360. Přestože např. v Lotyšsku je v podstatě celá internetová populace na sociální síti www.draugiem.lv (jejíž boom nastal v Lotyšsku už tak v roce 2006, přičemž umí to samé co FB a navíc vydělává peníze), tak nevěřím, že v této zemi je na Facebooku pouze 240 registrovaných Lotyšů (ostatně stačí si trochu pohrát se search funkcí FB a zjistíte to taky).
— Misha · 5782 days ago · #
Ona by byla ještě zajímavější korelace mezi registrací účtu na FB a aktivním využíváním této služby – mnozí lidé tam jsou jen proto, že je to trendy, ale nemají ptořebu se nějak socnetově realizovat – je to pro ně jednoduše pouze diář přátel/kolegů ve stylu Spolužáci, LinkedIn, ...
— Abysser · 5782 days ago · #
Proč by měl každý používat Facebook? Proč by každý měl mít zájem na tom, aby všichni věděli, co právě dělá? Není to tak trochu “Velký Bratr tě sleduje”? Používám chat, mám webové stránky, ale nevím, proč bych měla být součástí něčeho jen proto, že je to trendy. Příliš to zavání stádností.
— Adiemus · 5781 days ago · #
Buďte zdrávi,
na tuto diskuzi jsem se dostal trošku omylem, ale se zájmem jsem si ji přečetl. Patřím mezi ty zaostalé, co FB nepoužívají, a věřte nebo ne, kromě dvou internetových úzce zaměřených diskuzí, kam přispívám docela často, je tohle můj pravděpodobně první komentář zaslaný někam jinam. Až tam mne dohnal uživatel Dan Péder. Sám je militantní až hanba, notuje si tady s panem Janem Hornou, jak jsou tady někteří “zaprdění”, sám přidává ještě “závistiví” a “totálně mediálně nevyspělí” (zřejmě protože nepoužívají FB a dokonce proti němu vystupují?), ale ostatní poučuje, jak mají sklony k šikanování atd. Nejvíce mne ale pobavil svým odvoláváním se na Jana Krause. Nevím, jak by u Dana Pédera obstál Kraus po shlédnutí dílu z 1. 5. 2009. Jestli jsem to správně pochopil z jeho gestikulace, tak si o používání FB myslí, že je to tak trochu “na hlavu”. Můj názor se tomu jeho docela blíží. Ale když vás to baví, tak proč ne. Jen to prosím nenazývejte internetovou vyspělostí.
Mějte se
— Jakub Mírka · 5781 days ago · #
Rika se, ze cesky Internet je tak 3-5 let pozadu za svetem, coz mi prijde evidentni hlavne zhlediska moznosti plateb pres Internet, malo lidi znaji PayPal, eBay, Amazon atd, malokdo pouziva OpenID (taky moc v ceskem Internetu nemuze) atd.
Ale zaznamenal jsem zmeny u mladsich generaci, ti pres eBay bezne nakupuji obleceni, protoze tady je neuveritelne predrazene, nakupuji pres dealextreme, pouzivaji bezne PayPal atd. Ti joo in pouzivaji Twiter, Last.fm atd.
Ta starsi generace na to proste prdi, nema k tomu duveru a asi si ji uz neziska, bude cim dal starsi, takze jen ti co je jim dneska 12-15 budou tvorit novou generacni vlnu ktera bude vice pouzivat tyto sluzby, ktere se do te doby snad stanou beznejsi u nas.
Co se tyce Facebooku, kdyz jsem v roce 2007 odjizdel na Novy Zeland, nikdo tady FB neznal, kamarad mi pise z erasmu ze je to bomba at uz se konecne registruju, rikam proc, nikdo to nezna, k cemu mi to bude. Kdyz jsem se v roce 2008 vracel, FB mel kazdy muj znamy, coz me dost dostalo, kazdy i ten nej anti-PC kamarad mel FB, zalozil jsem si ho, a nepouzivam ho, dva statusy jsem napsal za vic jak rok co mam FB, nepridavam si kazdeho “pseudo” znameho, nechci mit 200pratel ktere neznam, otravuje me cist ze nekdo prijel z prace utahany a ze si sel dat sprchu, ble…
Lidi nad 35 jsou v cechach tak trochu zaprdeni, a krome FB nepouzivaji proste skoro vubec nic:) Ti ve vetsich firmach znaji Linkedin, ktery v podstate nepouzivaji:))
Uz nejsme Informacni spolecnost, ale Znalostni spolecnost, je proste tolik informaci, ze je spis umeni je tridit a prijimat jen ty co jsou uzitecne a prinesou nejakou znalost.
— ondřej · 5781 days ago · #
Nejprve odpověď všem, kteří Facebook nepoužívají a nepovažují to za projev své zaostalosti: To je v pořádku. Nikdo netvrdí, že jste jako jednotlivci zaostalí, když nepoužíváte Facebook. Co ale neplatí o jednotlivcích, může platit o celé společnosti. Pokud např. nemám televizor, jistě nejsem zaostalý, ovšem země s desetkrát menším počtem televizorů na domácnost než je evropský průměr už ale nejspíš méně vyspělá bude (alespoň v obvyklém slova smyslu).
Další případné komentátory prosím, aby se věnovali výhradně rozdílům ve věkové struktuře uživatelů Facebooku v ČR a v zahraničí, nikoli obecně tomu, zda je Facebook dobrý či špatný, takový nebo makový. Děkuji.
Nyní výběr z dalších komentářů:
[30] Ano, Petře, jak jsi správně poznal, to ostatní jsou jen otázky. Pokud působí sugestivně, není to záměr. Nechci nikomu podsouvat konkrétní vysvětlení. Uvádím jen možnosti, které mne první napadly, a jsem si vědom, že jich je mnohem více.
Jazykově-kulturní stopa je zajímavá myšlenka, i když si nejsem jist, zda tzv. slovanské národy mají nějakou společnou mentalitu. Česká mentalita mi vždy připadala mnohem podobnější německé a rakouské než třeba slovenské, polské, či dokonce srbské nebo chorvatské.
Jak mnozí upozorňují, jazyk může hrát i další roli — starší Češi neumí často anglicky a česká lokalizace FB přišla asi později než třeba německá. To by vysvětlovalo zpoždění za německy mluvícími zeměmi (viz též komentář č. 26 Karla Fučíka).
[16] Myslím, že Jan Horna je na správné stopě. Mezinárodní izolace českého internetu se opravdu projevuje velmi silně v mnoha oblastech. Museli bychom se ovšem dále zamyslet, zda je příčinou, či spíše následkem něčeho jiného.
[19] Je mi blízký i názor Dana Pédera a dovolil bych si ho rozšířit na hypotézu, že starší generace Čechů dá na mediální strašení víc než nejenom mladí v ČR (to sám často pozoruji), ale i starší v zahraničí (to nevím, leč je to možné).
[26] Ano, Karle, dobrý postřeh a velmi pravděpodobné vysvětlení. Opravdu by to chtělo hlubší analýzu. Bohužel k ní ale nemám data.
[31] Michale, máte pravdu, v tabulce je několik (méně než 5) zemí s nesmyslně nízkým absolutním počtem uživatelů. Původně jsem je chtěl vyřadit, ale pak jsem usoudil, že celkový obrázek nijak podstatně nezkreslují.
— Marek Prokop · 5781 days ago · #
[35] Ale tak to taky není. Mně je taky “nad 35”, online i v zahraničí běžně nakupuju, PayPal používám pro platby i pro příjem plateb, aktivně používám Twitter, mám LinkedIn – a ten Facebook ostatně taky. Ale jen ho prakticky vůbec nepoužívám, protože jsem na něm stále nenanašel nic přínosného. Akceptace a aktivní využívání nových technologií jsou jedna věc, potřeba sdružovat se a komunikovat s úplně cizíma lidma je věc úplně jiná.
Znám sice pár lidí, co jsou do FB blázni a přijde jim úžasný a k čemusi užitečný, ale moc jich není. Naprostou většinu lidí v mém okolí FB vůbec nezajímá, i když ho znají. A mám hned tvrdit, že jsou zaostalí, jen proto, že FB přece MUSÍ nadchnout každého a kdo to nechápe, to je troglodyt?
— pixy · 5781 days ago · #
[36] Já ti nevim. Anglicky umim, na nějaké “mediální strašení” nedám ani trochu a přesto mě FB nezajímá a připadá mi jen jako neužitečný, samoúčelný časožer. ;) Možná jsem něco nepostřehl, ale já vážně nevím, co by se mi na FB mělo líbit a proč bych mo měl chtít používat. Nebyl by nějaký Přehled Obrovských Výhod FB Bez Nichž Nemůžete Žít™, třeba jsem vážně něco zásadního přehlídl…
— pixy · 5781 days ago · #
[38] Petře, nevidím tě on-line, tak ti ještě odpovím sem, ale už se dostáváme mimo téma, takže prosím případně pokračujme soukromě.
Pokud se nemýlím, Facebook by ti přinesl totéž co Twitter, jen trochu pohodlněji a s více možnostmi. Ty jsi totiž mistr v hledání vlastních cestiček a Twitter IMHO používáš k tomu, k čemu většina jiných lidí používá Facebook a k čemu se Facebook hodí lépe, protože k tomu byl, na rozdíl od Twitteru, od začátku navržen.
— Marek Prokop · 5781 days ago · #
pixy: Nechci sice hájit facebook, ale napadlo tě už někdy, jakou radost někomu může udělat, když třeba jen klikneš že se ti jeho stav nebo cokoli líbí? Jo a pak ještě snadné organizování akcí. To vnímám jako hlavní výhody proti twitteru (i když ten mám furt radši).
Ale to už moc zabíhám jinam.
Jinak mě překvapilo, jak moc lidí se nechalo vyprovokovat titulkem :) což přesně byl jeho účel. Moc povedený :)
— AnickaP · 5781 days ago · #
[37] Asi jsem nezdurazil, ze mluvim o tech beznejsich uzivatelich (nad 35), kteri proste bud FB neznaji, nebo o nem slyseli, ale nechapou k cemu by ho vyuzili, mluvil jsem spise o svem okoli kde znam dost nad 35niku a ti proste FB pouzivaji velice zridka. A z teto statistiky se potvrzuje ze se moje okoli da zobecnit na zakladni soubor 35 pro CR. Coz mi prijde naopak docela pozitivni, ze se nejakou šuškandou nenechaji jen tak zlakat, proste nevidi prinos takovy sluzby a nemaji na ni cas.
A i tihle beznejsi uzivatele proste bezne PayPal ani eBay nepouzivaji, vy nejste bezny nad 35nik. A to mi prijde dulezitejsi kriterium zaostalosti ceskeho Internetu nez pouzivani FB…
— ondřej · 5781 days ago · #
[41] Hm, asi je to o malinko blíž, ale jako “kritérium” pořád nic moc. PayPal se u nás málo používá z důvodů, které nemají zas tak moc společného s Internetem, a co se týče eBay – viděl jste statistiky Aukra?
Zaostalost ne. Zvýšená xenofobie, uzavřenost? To už spíš.
— pixy · 5781 days ago · #
Zajímavé je také to, že až na několik málo případů je v jednotlivých zemích na FB vždy více žen jak mužů. Může to snad znamenat, že FB je jako komunitní web zaměřen spíše na ženskou populaci? Nebo to naznačuje, že jde hlavně o dívčí “slepičárnu” ???
— Konzumak · 5780 days ago · #
Nevěděl jsem, že používání internetu a používání komunitních sítí jedno jsou. Internet je můj každodenní pracovní nástroj, a přesto tuto potřebu nemám. Co když jsou desítky procent podobných lidí?
— Kódl jedna · 5778 days ago · #
Mám pocit, že nejsem jen internetově zaostalý, ale celkově – já, když si chci něco sdělit s kamarády, tak s nimi jdu na pivo nebo na vandr. A to si myslím, že anglicky umím a počítači se živím už skoro 30 let. Ale abych je používal jako nástroj pseudosociální komunikace ještě mimo pracovní dobu, k tomu mě (naštěstí) zatím nikdo nenutí. A jsem docela rád, že moje děti na to mají podobný názor – je to zbytečná ztráta času.
— Frank · 5778 days ago · #