Praktická stylistika 1 - řešení

V nedělním článku Praktická stylistika 1 jsem zveřejnil ne zcela ideální text hlášení off-line režimu z české lokalizace Drupalu a zeptal jsem se vás, jak byste ho upravili. Dnes jsem zpět se svou odpovědí.

Původní text zněl takto:

Na webu XYZ momentálně probíhá údržba. Zakrátko by měl být opět v provozu. Děkujeme vám za trpělivost.

a mně se v něm nelíbila tato tři slova:

 • momentálně,
 • zakrátko,
 • trpělivost.

První dvě jsou zbytečně dlouhá, méně frekventovaná a těžko se vyslovují. Spěchajícímu čtenáři proto mohou ztěžovat čtení a pochopení významu. Momentálně by šlo asi zcela vypustit, já jsem ho však nahradil slovem právě. Místo zakrátko jsem použil brzy.

Slovo trpělivost naznačuje dlouhé, nepříjemné čekání. Nechci návštěvníka žádat o trpělivost. Žádám jeho shovívavost, velkorysost, sympatie, pochopení, tedy emoce pozitivnější než trpitelská trpělivost.

A zde je tedy má úprava:

Na webu XYZ právě probíhá údržba. Brzy by měl být opět v provozu. Děkujeme vám za pochopení.

Tři vadná slova perfektně strefil Ondřej hned v druhém komentáři k předešlému článku. Nenapsal však náhradu. S tou přišel až Vlastimil Vávrů v komentáři pátém. Oběma gratuluji.

Stručně k vašim dalším návrhům:

 • Petr Steinbauer a někteří další by napsali o dost delší text. Ne, ne, ne. Každým slovem navíc by klesl podíl lidí, kteří si oznámení přečtou.
 • Mnozí by uvedli, do kdy bude stav off-line trvat. To by určitě bylo správné, kdyby to ovšem autor textu věděl a měl jistotu, že technici čas nepřekročí.
 • Janovi Menšíkovi se nelíbilo “by měl být”. Naprosto souhlasím. “Brzy bude opět v provozu” je ještě lepší než moje verze.

Všem děkuji za účast a už se můžete těšit na Praktickou stylistiku 2.

, 15. 04. 2009 09:16, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. A kdy že přijde další ze “seriálu” stylistiky?

  — Edei · 5550 days ago · #

 2. Pokud nelze uvést, do kdy bude stav údržby trvat, bylo by vhodné tam aspoň umístit čas, od kdy ten stav trvá. Nový návštěvník si aspoň může být jist, že tam tahle hláška nevisí už roky. I takové weby se totiž najdou…

  — mity · 5550 days ago · #

 3. ... Každým slovem navíc by klesl podíl lidí, kteří si oznámení přečtou. ...

  To má být obhajoba lemplů, kterým dělá problém přečíst 10 slov? V tom případě bych si dovolil navrhnout hlášení ve tvaru:
  “Chcípni.”

  :((

  — Mastodont · 5548 days ago · #

Commenting is closed for this article.