Je čas na redefinici přístupnosti

Ve Zdrojáku před pár dny vyšel zajímavý článek od Martina Hassmana Tak nám zpřístupnili JavaScript polemizující s dlouho tradovanou nepřístupností JavaScriptu. Zároveň tam vychází neméně zajímavý seriál o mikroformátech. Co mají společného? Zatímco první naznačuje, že by budoucí pravidla přístupnosti mohla být benevolentnější, druhý naopak ukazuje, jak se nároky na přístupnost zpřísňují.

Dnes už totiž nemáme jen jednu přístupnost, tu původní, v podstatě pasivní, která vyžadovala, aby aby byl webový obsah přístupný každému, kdo na něj zrovna kouká (nevidomí prominou). Vedle ní se začíná rodit nová přístupnost, aktivní, přístupnost 2.0, chcete-li. Ta vyžaduje, aby byl webový obsah bezbariérově šiřitelný.

  • Jestliže si nemohu jedním kliknutím přenést vlakový spoj z IDOSu do svého googlího kalendáře, není pro mne IDOS dostatečně přístupný.
  • Jestliže musím lézt do zdrojáku, abych mohl zkopírovat logo firmy, které chci na svém webu udělat zdarma reklamu, není pro mne takový web dostatečně přístupný.
  • Jestliže mi zpravodajský server nenabídne vhodně kategorizované RSS kanály s plnými články, abych je mohl sledovat způsobem, který mi vyhovuje, není pro mne jeho zpravodajství dostatečně přístupné.
  • Jestliže mi webová aplikace nenabídne API, díky kterému si mohu její funkčnost začlenit do jiné aplikace, není pro mne dostatečně přístupná.
  • A tak dále, a tak dále.

Ano, chápu, jsou obchodní modely, které by bezbariérová šiřitelnost obsahu zahubila. Mnohé by ale naopak posílila a vlastně už nyní posiluje. Volně šiřitelný obsah je nejsilnější zbraní tak úspěšných projektů, jako je Wikipedie, YouTube, Flickr, Google nebo Amazon. Zatímco jedni kolem svého obsahu staví zdi a zároveň se schizofrenicky snaží zviditelnit, druzí bariéry bourají a viditelní prostě jsou.

Kteří asi vyhrají?

, 22. 11. 2008 12:09, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

  1. Proč redefinovat pravidla přístupnosti, co udělat jim bratříčka – pravidla šiřitelnosti :-)

    Tomáš Halada · 5895 days ago · #

  2. Tak ten bratříček se mi líbí – pravidla šiřitelnosti třebas se to rozšíří :)

    Ozzy · 5895 days ago · #

  3. Souhlasim s T.H. Rekl bych, se tyhle ficury nejsou ani tak zalezitosti pristupnosti jako pouzitelnosti. Ale opet by mi mohl nekdo oponovat.

    Takze pro me asi trochu z pristupnosti a trochu z pouzitelnosti. Ale spis z te pouzitelnosti.

    Ondrej · 5895 days ago · #

  4. Tyhle problémy s terminologií jsou docela legrační :-) Uvedené příklady vnímám spíš jako projev nedotažené koncepce – ať už pachatel zapomněl na stránky umístit logo firmy ke stažení nebo nechápe skutečné možnosti RSS... Tady nepomohou žádná definovaná pravidla alá přístupnost – jen znalosti, zkušenosti a dostatek přemýšlení -> koncepce.

    Shaman · 5895 days ago · #

  5. Též souhlasím, že všechny tyhle věci jsou důležité, leč s přístupností v původním smyslu nemají mnoho společného a zařadit je pod označení přístupnost povede jenom ke zmatení pojmů.

    Pachollini · 5894 days ago · #

  6. Tiez by som to zaradil skor do pouzitelnosti.

    Otazka k praktickej casti je ale ina: dobre, IDOS bude mat moznost prebrat udaje do GoogleCal. Teraz pride nova aplikacia, ktora bude mat iny format. Ano, povedzme je tu moznost pseudostandardu hCal, ale to je pri kalendaroch.

    A teraz si skuste predstavit, kolko roznych mikroformatov zatial neexistuje. Navyse presadzujem skor nazor, ze by spracovanie malo byt na urovni prehliadaca. Prehliadac by mal vediet spracovavat mikroformaty napr. priradenim standardnej akcie – najde mikroformat, urobi s nim to, co si uzivatel nastavi (alebo ponukne nastavenie pri novom).

    Vsetko je to zalezitostou casu, mame tu celkom koordinovany vyvoj mikroformatov takze verim, ze za par rokov bude mozne pridat aj IDOS udaje do GoogleCal alebo hoc konkurencneho SuperBomba Cal.

    dusoft · 5893 days ago · #

  7. Dotaz. Splnuje prosty text tato pravidla?

    Roj · 5880 days ago · #

  8. [7] Roji, záleží na tom, jaké informace ten prostý text přenáší. Jízdní řády v prostém textu by asi ideální nebyly.

    Marek Prokop · 5880 days ago · #

  9. Kdyz jsem byl naposled na nadrazi, mely tuto formu jizdni rady u zdi, na takovych jako tocicich valcich. Toceni nebylo realisovano javascriptem, ale rukou. Ja vim, je to uz hodne davno ;-)

    Asi mi ujizdi vlak, nebo co :-)

    Roj · 5880 days ago · #

  10. Mě spíš přijde paradoxní situace kdy by “přístupné” mělo být to co je navrženo pro nějakou jednu aplikace třeba “google kalendář”... nebyl by to vlastně pravý opak? Když by menší konkurenti a lidé používající jiné méně známé nástroje byly automatikcy diskriminováni pravidly přístupnosti která je měla původně chránit a pomáhat jim?

    Razer · 5876 days ago · #

  11. [10] Razere, to je nedorozumění. Podívejte se např. na televizní program CNN Live — odkaz Add To Calendar nabídne přidání do všech běžných kalendářů. Zřejmě by to šlo udělat ještě universálněji. To už záleží na technickém řešením.

    Marek Prokop · 5876 days ago · #

  12. Rozumím asi jsem to ne úplně přesně pochopil, nicméně narážel jsem i na to, že i když by se za přístupné mělo považovat pouze to technické řešení ne už konkrétní služby stále to automaticky povede ke zvýhodnění již známých a silných značek. Může se stát že třeba webmáster žádnou z těch služeb nepoužívá, ale aby byl “in” nahodí tam ty nejznámější ala google a bude přístupnej… .

    Razer · 5869 days ago · #

Commenting is closed for this article.