Google Knol české autory příliš nezaujal

Bude to přibližně 100 dní, kdy jsem napsal, proč se mi líbí Google Knol. O pár dní později jsem nastartoval seznam českých autorů a čekal, co se bude dít.

Čekám dodnes a neděje se skoro nic. Knol se v Česku neproslavil. Seznam indexuje v doméně knol.google.com pouhých 107 stránek, já jsem přímo na Knolu napočítal 130 článků od 21 českých autorů.

Jak je málo autorů a článků, tak je málo i čtenářů. Google už do Knolu přidal jednoduché počítadlo zobrazení, takže jsem mohl sestavit následující statistiku (celá tabulka):

Na první pohled se zdá, že 14 623 zhlédnutí článků českých autorů není zas tak málo, jenže když se to přepočítá na týden a autora, číslo se smrskne na 25. Jeden český knol byl za poslední týden v průměru zhlédnut jen čtyřikrát.

Google Knol byl otevřen pro veřejnost 23. 7. 2008. Hned den nato ho vyzkoušel Patrick Zandl. Je potřeba ještě více času? Myslíte, že popularita Knolu v ČR někdy vzroste? Nebo si na něj naopak za další půlrok už nikdo nevzpomene?

, 20. 11. 2008 13:44, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Asi to bude hodně záležet na přístupu samotného Google. Ten Google Knol příliš nepropaguje. Navíc se mi nezdá vhodná struktura URL. Tím zcela bourá případné virální šíření odkazů na knoly v rámci blogů, ICQ a dalších zdrojů. Komplikovaná adresa knolu třeba nikdy nevyjde v novinách; novinář raději použije nástroj pro zkrácení adresy.

  Zatímco Wikipedia má URL krátká a výstižná (adresu mohu napsat zpaměti), Knol používá tento typ adres:
  (příklad) . Očividně nedokáže pracovat s háčky a čárky (užralo mi to “í” ve slově Hasalík).

  Radim Hasalík · 5696 days ago · #

 2. Máte pravdu, Radime. Z pohledu SEO je Knol navržený neuvěřitelně špatně. URL jsou příšerná a ještě navíc nestabilní. V některých prohlížečích dokonce nefunguje zcela správně tlačítko Zpět, takže bráno do důsledků, Google by měl sám sobě zrušit účet AdSense, protože tím porušuje svá vlastní pravidla ;-)

  Na druhou stranu není pravda, že by Knolu chyběla propagace a vývoj. Přidala se podpora pro asi 5 jazyků, přibylo to počítadlo, vylepšil se editor, před americkými volbami se dost propagovaly Knol Debates. I tak mám ale trochu strach, aby Knol nepotkal osud Google Lively.

  Marek Prokop · 5696 days ago · #

 3. Marku, děkuji Vám za názor. Propagací jsem myslel podporu přímo z Google.com/cz, pomocí vlastních produktů AdWords/AdSense atd. To nedělají, stejně tak vůbec nepracují s komunitou.

  Google Lively byl od začátku technicky špatně vytvořený produkt. Zkoušel jsem se do něho registrovat a službu používat, ale nebylo to vůbec jednoduché. Google Knol má podle mého názoru větší šance.

  Radim Hasalík · 5696 days ago · #

 4. Google Knol upadne v zapomnění. Je to jeden z dalších publikačních nástrojů a jeden z dalších projektů od Google, který se zjeví, hodně se o něm píše, velká očekávání a nic moc. Chybí u něj něco unikátního, něco, co tu dosud nebylo.

  Pavel Cvrček (JasnaPaka) · 5696 days ago · #

 5. Asi si na něj nikdo nevzpomene, něco mu opravdu chybí, ale možná to není ani tak cosi unikátního, jako spíš autoři.

  Chybí tvůrci obsahu.

  Langi · 5689 days ago · #

Commenting is closed for this article.