Proč nemám rád český Google

Pokaždé, když poslouchám Beethovenovu sonátu č. 21 “Waldstein”, přemýšlím, zda je o tom “našem” Valdštejnovi. Ano, přiznávám, dosud jsem to nevěděl a vlastně to nevím stále. Před několika dny jsem se sice pokusil identitu Beethovenova Waldsteina odhalit, jenže Google mne odlákal někam úplně jinam. Omylem jsem totiž zadal dotaz “Waldstein” do českého Googlu, který jinak používám jen z pracovních důvodů. Jak jsem dopadl?

 • Na prvním místě výborné české stánky o vévodovi Albrechtovi.
 • Na druhém místě pražský hotel Waldstein.
 • Na třetím místě pražský hotel Waldstein.
 • Na čtvrtém pražský hotel Waldstein.
 • Na pátém místě pro změnu pražský hotel Waldstein.
 • Nebudu vás dále napínat — na šestém, sedmén, osmém, devátém a desátém místě opět pražský hotel Waldstein. Dále pražský hotel Waldstein též na místě jedenáctém, dvanáctém, třináctém, čtrnáctém, patnáctém, šestnáctém, sedmnáctém a dvacátém. Pouze místo devatenácté je vyhrazeno hotelu Waldstein v Českém Švýcarsku a místo osmnácté vile Waldstein v Děčíně.

A nyní zkusme Google v angličtině:

 • Piano Sonata No. 21 ve Wikipedii je tentokrát první.
 • Pražský hotel je druhý a třetí.
 • Čtvrté místo: dvě videa — na jednom hraje Waldsteina (sonátu samozřejmě) Claudio Arrau, na druhém Emil Gilels.
 • Dále následují dva cizí Waldsteinové, dva Beethovenovi Waldsteinové a jeden Albrecht. I v druhé desítce jsou jen dva hotely.

Na hotely tedy vyhrává český Google nad anglickým 18:4, na Beethoveny prohrává 0:6, na Albrechty je to plichta a na ostatní Waldsteiny kontumace.

Čím to je? To je opravdu český Google tak špatný? Obávám se, že v Googlu problém není. Google je jen zrcadlo a kde nic není, ani smrt nebere. Fuj, do takového zrcadla se koukat nechci a sny o krásném a informačně bohatém českém webu si brát nenechám. Proto používám anglický Google.

Poznámka 1: Google vrací hodně proměnlivé výsledky, takže vy můžete najít něco trochu jiného než já. Rozdíly ale určitě nebudou zásadní.

Poznámka 2: Pokud vás český Google štve podobně jako mě, zkuste moje bookmarklety pro hledání ve více jazycích.

, 7. 11. 2008 13:03, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Na dvacátém prvním místě je odkaz na H1.cz, sekce Reference. Čtu tady: pro klienta Hotel Waldstein Praha s.r.o. poskytujeme poradenství v SEO, internetovém marketingu a zvyšování obchodní výkonnosti webu.

  Tož well done!

  David Grudl · 5676 days ago · #

 2. [1] O tom jsem ani nevěděl, nicméně většina těch nalezených hotelových stránek stejně majiteli hotelu nepatří.

  Marek Prokop · 5676 days ago · #

 3. Asi by som sa skúsil najprv odhlásiť zo všetkých Google služieb a hľadanie zopakoval. Ťažký život má úspešný SEO expert :).

  Takže sa pripájam k Davicovi a gratulujem…

  Mac · 5676 days ago · #

 4. [3] Zkoušel jsem i nepersonalizované výsledky a jsou velmi podobné. Vlastně ty personalizované byly původně o malinko lepší, než jaké popisuji v článku.

  Marek Prokop · 5676 days ago · #

 5. Od te ‘krive huby v zrcadle’ se IMHO odviji i znacna cast narku nad vyhledavanim Seznamu, kde se navic cizi stranky objevi tak maximalne kvuli chybe v rozpoznavani jazyka.

  vv · 5676 days ago · #

 6. no proč do googlu nezadat Waldstein Beethoven… rázem se i český google “umodří” a v první desítce není jediný hotel, žádný Albrecht a ani nic jiného ;)

  — emve · 5676 days ago · #

 7. [6] No jo, ale o čem bych pak psal články? ;-)

  Marek Prokop · 5676 days ago · #

 8. Zrovna včera jsem si dobíral přítelkyni že neumí zadávat dotazy do Googlu a že vyhledávače hledají dobře jen lidi neumí správně položit dotazy … a hele, i mistr tesař se utne :-)

  Richi · 5675 days ago · #

 9. [8] OK, mistr tesař se utnul, ale jen volbou nevhodného vyhledavače. Samotný dotaz byl správný (nechtěl jsem najít jen sonátu, chtěl jsem zjistit, proč se jmenuje Waldstein a tudíž i jací všichni významní Wadlsteinové existovali) a anglický Google na něj také zcela správně odpověděl.

  Marek Prokop · 5675 days ago · #

 10. nevím, jestli jste se už dopátral, tak pro jistotu – sonáta se jmenuje podle Beethovenova patrona a přítele; takže to nebyl Albrecht (ale byl z rodiny) ... asi nejvíc viz http://www.madaboutbeethoven.com/pages/people_and_places/people_patrons/people_patrons_waldstein.htm

  — Pavel · 5675 days ago · #

 11. Vzhledem k tomu, že hotel Waldstein je v Praze, neviděl bych výsledek českého Googlu tak špatně. Další otázka je, kolik lidí hledá na českém Googlu hotel a kolik sonátu. Stejně tak u anglického Googlu. Z tohoto pohledu si myslím, že je výsledek vyhledávání relevantní.

  MartiN · 5674 days ago · #

 12. Souhlasím s [11]. Také bych to neviděl tragicky – Waldstein není české slovo, takže jiné výsledky bych asi ani od českého Google nečekal.

  — Přemek Žák · 5673 days ago · #

 13. Ono se to vyhledávání dá ale vzít úplně naopak. hledal jsem hotel waldstein na anglickém googlu a nikde nic, pak jsem se podíval na český a je všude. takže ten náš je evidentně lepší :)

  marek · 5673 days ago · #

 14. Nedávno jsem si porovnával vyhledávání na anglickém Google-Yahoo česká slova s diakritikou a asi u poloviny hledaných frází to byla plichta a v druhé polovině pro mě překvapivě zvítězil Yahoo!
  Hledal jsem sice dost specifická slova a byl jsem tím příjemně překvapen a používám jej teď častěji.

  — Dawid · 5672 days ago · #

 15. mne to vadi ze pre kazdu domenu googla su ine vyskledky, na jednej strane je to logicke ale neskuseny uzivatel googla si to mozno nebude vediet nastavit a nedostane sa k tomu co hlada…

  Streamer · 5669 days ago · #

 16. Zkus zadat dotaz ve tvaru “Waldstein -hotel”

  Homer · 5663 days ago · #

Commenting is closed for this article.