Google Chrome může zlikvidovat Firefox

Kde se vzal, tu se vzal, je tu nový prohlížeč Google Chrome. Objevil se poněkud kuriozně, teď je již však oficiálně potvrzen. A já už asi hodinu mudruji, zda se neblíží konec Firefoxu.

Myslíte, že fantazíruji? Nevím. Dávám si jen dohromady pár faktů.

 • Pokud vím, v celé historii webu se ještě nestalo, aby 80 % trhu obsadily víc než dva prohlížeče. Nějakou dobu na to stačil dokonce jen jeden.
 • Microsoft prohlížeč potřebuje a má na něj peněz habaděj.
 • Příjmy Nadace Mozilla, která Firefox vývíjí a šíří, tvoří z více než 90 % provize z vyhledávání, téměř výhradně od Googlu (data za rok 2006; PDF).

Tak co, fantazíruju?

, 1. 09. 2008 23:36, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Myslím, že největší část lidí, která používá Firefox je ta, která vlastně vůbec neví proč to dělá. Někdo jim řekl, že je to lepší, tak ho používají. Proto pravděpodobně nebudou mít důvod začít používat něco jinýho.

  Na druhou stranu se zdá, že Google to hraje na všechny strany a všem se snaží něco nabídnou.

  - open source browser project, “speed dial” feature, similar to the one of Opera -> zvučné pro ITáky – “incognito” window, malware and phishing obrana -> pro obyčejného, hrozbu vyhlížejícího člověka. – Navíc se zdá, že bude i elegantní vzhled. O tom, že budou v tomhle prohlížeči googlí aplikace proklatě rychlý asi nemá cenu uvažovat.

  Na závěr nějaký ten zajímavý odkaz. – homepage Google Chrome (zatím neběží, ale již brzy bude). – comic book

  Tonda · 3519 days ago · #

 2. Marku, pokud provize z vyhledávání nebude chtít Mozille dávat Google, dá je někdo jiný. Microsoft asi ne, takže někdo třetí. Jinak řečeno silných prohlížečů bude právě tolik, kolik bude silných hráčů na poli reklamy ve výsledcích vyhledávání. Já si třeba myslím, že zvětšení podílu ve vyhledávání (a tím kontrola příjmů) jsou hlavní důvod, proč Google svůj prohlížeč vůbec vydává.

  Pokud se v historii nestalo, že by 80 % trhu prohlížečů nezvládly obsadit dva prohlížeče, nevidím důvod, proč by to muselo pokračovat.

  Mozilla a Firefox možná oslabí, pokud ztratí svatozář hlavního hype-alternativního prohlížeče. Je ale dost dobře možné, že se Googlu nepodaří vyvolat vlnu nadšení, se kterou počítá, a Firefoxu svatozář zůstane.

  Yuhů · 3519 days ago · #

 3. Myslím si, že to Firefox ustojí. To by museli všichni přesedlat na G, což se myslím nestane.

  Online hry · 3519 days ago · #

 4. Neznáme bohužel přesný obsah smlouvy mezi Mozillou a Googlem, která byla zrovna před pár dny prodloužena do roku 2011 (NÁHODA?)
  Pokud obsahuje podobné podmínky jako dosud, nemusí se Firefox do roku 2011 bát. Do té doby bude muset ovšem přehodnotit svou strategii a připravit si zadní vrátka.

  Martin Hassman · 3519 days ago · #

 5. Nejlepší co může existovat tak to je Google. Každý s ostatních dříve nebo později zanikne,protože za Googlem stojí obrovský finanční kapitál.Nikdo na něj nemá.

  — Lada · 3519 days ago · #

 6. Google Chrome může zlikvidovat Firefox – ještě bych se zamyslel nad slůvkem MŮŽE.

  Když jsem kdysi přemýšlel, co je cílem Google Gears, tak podle mne zajistit, aby se Web vyvíjel podle představ Googlu. A to se mu celkem daří (viz čím vším Gears ovlivnily HTML5). Takže to byla jen špička ledovce a mezitím připravovali celý prohlížeč.

  Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že hlavní cíl je stejný. Tedy zajistit, aby z té velké bitky o budoucnost Webu, která se blíží (resp. o budoucnost té části Webu, která zahrnuje webové aplikace), Google nevyšel jako poražený. A tomu nezbývá nic jiného, než do té bitvy vyrazit. Buď se spojit s nějakým hráčem (prohlížečem) nebo si postavit armádu vlastní.

  Google si postavil armádu a ta mu má vyhrát válku o budoucnost Webu. Jejím cílem není zničit prohlíčeže. Alespoň ne zatím, protože prohlížeče jako je Firefox, Opera nebo Safari budou v této válce spojenci. Co se stane potom, je ve hvězdách.

  Takže Google MŮŽE zničit Firefox, ale určitě to není v jeho krátkodobých plánech.

  Martin Hassman · 3519 days ago · #

 7. Google Chrome má jeden velký problém a tím jsou velká očekávání, které teď řada lidí má. Až jej Google uvolní, řada lidí vystřízliví, protože zjistí, že je to “jen prohlížeč”. Možná bych to přirovnal s příchodem Safari na Windows. Na druhou stranu mam vyzkoušeno, že má věštírna se velmi často plete :)

  Pavel Cvrček (JasnaPaka) · 3519 days ago · #

 8. [6] Martine, v žádném případě jsem to nemyslel tak, že Google chce či plánuje zlikvidovat Firefox. Jen jsem si říkal, že by k tomu časem tak nějak mohlo dojít — ať někdo chce, nebo nechce :-)

  [2] Dušane, obávám se, že nikdo jiný Mozille provize z vyhledávání v takovém objemu dávat nemůže, protože nikdo jiný nemá vyhledavač, který by tolik vydělával.

  Marek Prokop · 3519 days ago · #

 9. Nejvíc mě překvapilo představení vlastního javascriptového VM. Jsem velmi zvědavý, jak si bude stát ve srovnání s připravovaným Tamarinem ve FF a samotným Safari. Ten důraz na webové aplikace je jasně znát už z těch pár obrázků. Uvidíme, jak bude Google tlačit svůj prohlížeč k lidem. Má na to celkem slušné páky prostřednictvím svých webových aplikací. U mě osobně může vyhrát, pokud nabídne i srovnatelnou podporu pro vývojáře webů (Firebug).

  karf · 3519 days ago · #

 10. [9] Stará moudrost říká vše kritické si udělej sám, zbytek outsourcuj.

  Pokud by cílem Googlího prohlížeče bylo konkurovat v zobrazování stránek, vyvine si jistě vlastní renderovací jádro. On ovšem řeší hlavně webové aplikace, proto si nechává outsourcovat jádro (a docela věřím, že i nadále bude brát novinky, co Apple do Webkitu přidá a sám se o něj moc starat nebude) a vytvořil si vlastní JS engine, protože na něm, na jeho rychlosti a přidaných vlastnostech (nová API) webové aplikace stojí.

  [8] Já vím, já jsem jen mým komentářem zkusil to slůvko “může” z nadpisu dvakrát podtrhnout.

  Martin Hassman · 3519 days ago · #

 11. [10] Přesně tak. A kromě “může” bych ještě podtrhl, že podmětem v titulku je samotný prohlížeč, nikoli jeho producent.

  Marek Prokop · 3519 days ago · #

 12. [10] Nevidím takový rozdíl mezi renderovacím jádrem a JS jádrem – oboje je pro webaplikace stejně důležité. On třeba FF má zrovna teď možná rychlejší JS než Webkit, ale v rychlosti zobrazování má navrch Webkit, a to je pro uživatele viditelnější. No, jsem na to velmi zvědavý (a schválně, za jak dlouho převezme V8 Safari).

  karf · 3519 days ago · #

 13. [12] Pro další vývoj webapp nejsou příliš důležité další pokroky v oblasti renderování, v (X)HTML nebo CSS. Dalo by se říct, že až na detaily pro aplikace současný stav tak nějak stačí (pro webdesign stránek už samozřejmě ne, to je něco jiného). Proto stačí držet se někde v limitu vývoje ostatních, není důvod snažit se je předehnat. Outsourcing je ideální řešení.

  V oblasti JavaScriptových API se ovšem budou dít věci (a možná i VELKÉ věci). Google tady hodně plánuje (viz co zatím vidíme v Google Gears). Nebude se jen řídit tím, co mají ostatní, ale pokusí se prosadit a standardizovat své nápady, svá vlastní řešení. A potřebuje tady potřebuje být (narozdíl u renderování) před ostatními. Proto je pro něj JS engine kritickou komponentou a pečlivě si vypiplá svůj vlastní.

  Martin Hassman · 3519 days ago · #

 14. No, on si google hlavně připravuje vlastní renderovací jádro, které časem má nahradit WebKit. Přiznám se, že kdyby google postavil jádro, které bude na 100% podporovat standardy W3C, tak tím prokáže světu velkou službu. Tedy hlavně vývojářům. :)

  Lweek · 3519 days ago · #

 15. Myslim, že google nechce firefoxu konkurovat, v tom komixu píše, že chce aby ho ostatní prohlížeče “vykrádali”. Myslim, že pro google by bylo výhodný třeba jenom to, kdyby ostatní prohlížeče převzaly tu jejich údajně superrychlou JS virtulání mašinu a služby googlu by tim pádem lidem běhaly líp/rychlejc..

  K tomu prohození tabů a adresní řádky.. Je to logický, protože adresa neni společná pro všechny taby ale právě patří ke každýmu tabu zvlášť.. proto by měla bejt v něm.. Jenže taby jsou to co z UI prohlížeče používám nejčastějc, a takhle si pro ně budu muset myší jezdit dál a bude to trvat dýl. Doufam že to aspoň pude nastavit/přizpůsobit.

  — pre · 3519 days ago · #

 16. Ja sem priznivce Google a jejich veci jako je gmail, picasa, igoogle, atd. Ale nemyslim si, ze se bude konat nejaka revoluce. BFU, co pouzivaj IE se o tom ani nedozvi. Lidi co sou zamilovani do FF u nej zustanou a krom O a IE budou nadavat este na Chrome. Ti, kterym FF nekdo vnutil, budou dal pouzivat FF, nebot onen nutitel je zamilovany do FF. A ajtaci budou si vyberou co jim nejvic sedi. Opera je vyborna a jestli ji Chrome okopiruje, rozhodne rychlost. :)

  havri · 3519 days ago · #

 17. Nemyslím si, že by v nejbližší době ukrojil Chrome nějak významný podíl mezi prohlížeči.
  Firefox má silnou základnu někdy až fanatických zastánců, kteří ho budou dál propagovat.

  Podle mě jde nyní Googlu spíš o to nasměrovat ostatní prohlížeče tam, kam by se mu to hodilo (defaultní instalace Gears, rychlý JS).

  Jirka · 3519 days ago · #

 18. No tak mala revoluce se preci jenom kona, je to zatracene rychly, elegantny a prijemny, akurat tomu chyby jeste par funkci.

  — Sawer · 3519 days ago · #

 19. Sám jsem si Google Chrome odzkoušel a co se týče prohlížení webu, je to pro mě prostě “další prohlížeč”, který vychází z jádra Safari.

  Nepoužívám momentálně žádnou webovou aplikaci Googlu, čili to posoudit nemohu, ale tipoval bych, že si Google ten prohlížeč udělá tak, aby v něm jeho aplikace běhaly ještě lépe.

  Osobně doufám, že bude stránky renderovat totožně jako Safari, nechci kontrolovat udělané weby v nějakých 6 prohlížečích :-D

  — Gap · 3519 days ago · #

 20. Tak Vam pisi z Google Chrome, z prvniho prohlizece, ktery odstranuje snad uplne vsechny add-on funkce dnesnich prohlizecu a je uzpusoben pouze k tomu, cemu se dnesni prohlizece zacinaji vzdalovat: k PROHLIZENI webu bez zbytecnych featur. Poprve od vydani stabilniho Firefoxu/Firebirdu mam pocit, ze pouzivam neco velmi rychleho (jak nacitani, scrollovani, tak pohyb na strankach s mnozstvim flash reklam – typicky auto.cz – kde Firefox proste nestiha), jednoducheho, kde me nic nerusi pri prohlizeni webu. Je to mozna castecne i tim, ze Chrome je prvni aplikace postavena na jadre Webkit, se kterou mam tu cest.

  Snad jen jednu vec bych implementoval: a to je Adblock.

  Jinak cekam, kdy opadne me nadseni, nektere drobne features, ktere Chrome ma jsou mi velmi sympaticke :-)

  Jirka Doubek · 3518 days ago · #

 21. a mozno je toto co prave Google ocakava… vydaju prehliadac ktory toho vela nevie… na webe sa rozputa diskusia plna narazok ale zaroven napadov ktorych sa chyti Google a vytvori dokonaly prehliadac

  Streamer · 3518 days ago · #

 22. Mám z toho přesně ten samý pocit, vzali z firefoxu i opery to dobré a udělali si to po svém. Je to pravda rychlé, jenže nic nového, jeden stejně rychlý prohlížeč s tabama nad adres barem tu už dááávno máme ;-)

  Ještě bych si dovolil podotknout, že IE je špatný právě proto, že je příliš “srostlý” s operačním systémem. Jenom aby chrome nebyl špatný právě proto, že bude příliš srostlý s googlem. Např. nikdo nemá dokonalejší tracking cookies než právě google. A to mě děsí – ztráta soukromí za cenu doručování relevant aids. Když to je open source, snad to nějaký guru ohlídá :-)

  Stopař · 3518 days ago · #

 23. Já bych se bál právě toho renderování – už teď je to docela sranda udělat web pro všechny prohlížeče :)

  david · 3518 days ago · #

 24. No já jsem hlavně zvědavej na tu placenou verzi, to bude maso ;-)
  http://ch4ng3d.brb.cz/index.php?lang=cz&page=detail&id=96

  — lubomir · 3518 days ago · #

 25. Doufám, že to ff zničí :-) . Možná jsem nepřející bastard, ale poslední dobou je mnohem horší psát web pro Firefox než pro explorer!

  Wreis · 3517 days ago · #

 26. Google FF dle mě nepotopí, vždy se hodí mít v ohni více želízek.

  Plus mám ještě komentář k článku záhadné v :-) Sovu navštěvuji pravidelně, ale dnes jsem zadával do google něco “v” a jako první vypadla právě Sova tak sem si klikl, takže o roboty nepůjde.

  Razer · 3516 days ago · #

 27. libi. jen s tou rychlosti mi to nejak neprijde, kdyz neco dela, na chvilku ztuhne podobne jako ff. safarko tenhle problem (aspon u me) nema a i jeho js mi prijde rychlejsi. a to co mi na safarku vadi, tedy nemoznost nastavit si aspon vlastni barvicky chrome bohuzel neresi, i kdyz je aspon o neco hezci. taky je mi lito safari vymenit po tak kratke dobe, takze si jeste pockam na pozdejsi release :) kazdopadne vitam jakoukoliv alternativu protoze ff uz me zacinal pekne ….

  — fo-ol · 3509 days ago · #

 28. přechod byl bleskový a na všech strojích co mám doma,je to malý a šeredně rychlý.Žádné složité nastavování,design příjemný,žádné zbytečné cingrlata. IE a FF se po spuštění hlásí o nastavení jako výchozí prohlížeč a tak to asi zůstane.

  Humpen · 3496 days ago · #

Commenting is closed for this article.