Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Tabulky snadno a rychle

Marek Prokop, vydáno/aktualizováno: 21.1.2002/12.12.2002

Jistě už jste někdy potřebovali převést do HTML tabulku např. z Wordu, Excelu, či z nějaké databáze. Na konverzní funkce MS Office se moc spolehát nedá a většinou tedy nezbývá než úmorná ruční práce. To již však patří minulosti.

V první polovině ledna se objevil nový český program Jana Stodůlky s jednoduchým názvem HTML Tabulka. Je určen pro všechna 32-bitová Windows (Windows 95/98/ME/NT/2000) a je zcela zdarma.

Instalace

Program jsem si stáhnul z jeho stránky na Slunečnici, kde je uložen v 280 kB velikém zazipovaném archivu. Po rozbalení získáte jediný EXE soubor veliký 559 kB a datovaný 11.1.2002. Verze programu je označena 1.1. Žádná instalace se nekoná, vše je ihned připraveno k práci.

Použití

Po spuštění se objeví malé okno s pěti záložkami a pár příkazy hlavního menu. Aktivní je první záložka obsahující jedinou velikou vstupní plochu pro zdrojovou tabulku.

Zdrojovou tabulku můžete zkopírovat do schránky Windows prakticky v jakémkoli programu. Já jsem zkoušel Word, Excel a export z databáze se sloupci oddělenými znakem Tabelátor.

Do programu HTML Tabulka obsah schránky zkopírujete příkazem Vložit. Je-li třeba, můžete data v editační ploše dodatečně ručně upravit, v mém případě to však bylo zbytečné.

Pokračoval jsem tedy příkazem "Konverze do buněk", který zobrazí další záložku, "Buňky", a v ní přehlednou mřížky obsahující vložená data. Zde lze tabulku "oříznout" na menší počet řádků a/nebo sloupců, nastavit horizontální zarovnání jednotlivých sloupců a určet počet řádků shora, které mají tvořit záhlaví tabulky (značka <thead>, resp. <th>).

Příkazem "Buňky" lze nyní provést zrdcadlové převrácení (tj. změnu pořadí) řádků nebo sloupců a velmi užitečná je možnost vytvoření křížové tabulky (v programu označeno jako převrácení šikmo), kdy se vzájemně zamění sloupce a řádky.

Na záložce "Parametry" je nyní vhodné nastavit, jak má výsledná HTML tabulka vypadat. Nabízí se mnoho možností, např.:

 • CSS třídy pro formátování buněk záhlaví
 • CSS třídy pro formátování buněk sudých a lichých řádků
 • automaticky vložený text před/za obsah vybraných buňek
 • co vkládat do prázdných buněk
 • zda použít u všech buněk atribut valign="top"
 • odsazení zdrojového kódu tabulky
 • volitelné použití značek <thead> a <tbody>

Nakonec stačí provést příkaz "Výstup - table" a na čtvrté záložce se díváte na hotovou tabulku v HTML. Tu již stačí zkopírovat do schránky (příkaz "Kopírovat") a vlepit do požadovaného dokumentu ve vašem editoru.

Hodnocení

Dle mého názoru se jedná o velmi zdařilý, byť jednoduchý program. Mezi hlavní klady řadím:

 • Jediný malý výkonný soubor, bez nutnosti instalovat.
 • Velmi pohodlnou a rychlou práci s programem.
 • Pro většinu úkolů dostatečné možnosti parametrizace.
 • Skvělá možnost automatického provedení programu z příkazové řádky.

Ačkoli klady jednoznačně převažují nad zápory, pár nedostatků jsem také našel, zejména:

 • Hodnota "top" atributu valign se vkládá bez uvozovek a pro XHTML se tedy ještě musí ručně upravit.
 • Příliš stručná nápověda.

Kde program získat

Program si můžete stáhnout na serveru Slunečnice, nebo přímo na stránkách autora. Autora Jana Stodůlku můžete kontaktovat na adrese jnf@atlas.cz. Zde také uvítá vaše náměty na další vylepšení programu.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.